П’ятдесят дев’ята сесія Технічної робочої групи з овочевих культур (TWV) (UPOV)
08/05/2025
ПовернутисьП’ятдесят дев’ята сесія Технічної робочої групи з овочевих культур (TWV) відбулася у онлайн форматі з 5 по 8 травня 2025 року. Учасники з різних країн обговорили ключові питання, пов’язані з удосконаленням методик випробування сортів на відмінність, однорідність і стабільність (DUS), а також переглянули чинні та нові керівництва з випробувань для багатьох овочевих культур.
Серед головних тем сесії була оцінка нових ознак, які можуть бути використані під час випробувань. Зокрема, багато уваги приділили ознакам, пов’язаним із стійкістю до хвороб. Було відзначено, що різні країни мають різні можливості щодо оцінки таких ознаки, що створює певні труднощі для міжнародної гармонізації. Учасники погодились, що для подолання цієї проблеми необхідно проводити обмін досвідом та розробляти узгоджені підходи.
Обговорювались також питання використання молекулярних маркерів у DUS-випробуваннях. Експерти з Нідерландів представили проєкт керівництва з валідації молекулярних методів оцінки, а представники Японії поділилися досвідом включення ДНК-інформації до системи охорони сортів. Учасники погодилися, що за умови збереження конфіденційності молекулярні дані можуть значно посилити надійність сортової ідентифікації.
Також на сесії було представлено низку змін і доповнень до настанов з випробувань для конкретних культур, серед яких томат, баклажан, брокколі, часник, імбир, салат, цвітна капуста, кукурудза, гарбуз та інші. Для багатьох із них були запропоновані нові ознаки, зокрема щодо стійкості до хвороб. Важливо, що більшість із запропонованих змін базувалися на практичному досвіді країн-учасниць та рекомендаціях науковців.
Значна частина обговорення була присвячена удосконаленню форм та структури тестових керівництв. Пропонувалось, зокрема, використовувати більше ілюстрацій та схем, а також створити стандартизований формат пояснень для ознак, який легко адаптується для машинного перекладу. Це має полегшити підготовку керівництв і забезпечити краще розуміння у різних країнах.
Загалом, результати сесії підтвердили важливу роль TWV як міжнародної платформи для обміну досвідом, наукових підходів і узгодження процедур у сфері сортовипробування овочевих культур. TWV продовжує активно сприяти підвищенню якості та надійності систем охорони нових сортів рослин на міжнародному рівні.
Учасники від УІЕСР (дистанційно):Марина Таганцова, Наталія Симоненко, Олена Свинарчук, Людмила Баліцька, Яна Ільченко, Тетяна Дудка, Надія Линчак.